پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - Thursday 25 May 2017
کد خبر : 8547
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۷:۱۸
- بازدید

چشم امید واحدهای تولیدی به وعده بر زمین مانده وزیر صنعت/ لزوم چاره اندیشی فوری برای حمایت بانک ها از تولیدکنندگان

تعداد واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری هم اکنون افزون بر ۹۰ هزار واحد است و برخی دیگر این تعداد را ۸۰ هزار واحد عنوان کرده اند که از این تعداد به گفته بسیاری از اهالی صنعت بیش از ۱۰ هزار واحد تعطیل شده اند و بخش عمده ای از دیگر واحدها با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت موجود کار می کنند.

به گزارش “کسبه کرمان” به نقل از سایت خبری رازق؛ دولت‌ها همواره در شیوه‌های اجرا با یکدیگر متفاوت هستند؛ دولت یازدهم بر خلاف دو دوره ریاست جمهوری نهم و دهم، سیاست انقباضی را در اعطای تسهیلات تولیدی انتخاب کرد و با محدود کردن وام‌هایی که به واحدهای تولیدی داده می‌شد، تلاش کرد که اولین سیاست اقتصادی خود که همانا کنترل تورم بود را پیش از همه اهداف دیگر دنبال و عملی کند.

گرچه چنین سیاستی در ابتدا مطلوب بود و فعالان اقتصادی از آن به‌دلیل ایجاد ثبات و امنیت نسبی اقتصادی حمایت می‌کردند و از سوی دیگر انتظار داشتند که پیگیری پرونده هسته‌ای و خاتمه آن رونق پسابرجامی را خیلی زود ایجاد کند اما با گذشت نزدیک به سه سال از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید و انعقاد توافق برجام، واحدهای تولیدی همچنان درگیر مشکلات پایه‌ای و اولیه هستند.

آمارها حکایت از آن دارد که تعداد واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری هم اکنون افزون بر ۹۰ هزار واحد است و برخی دیگر این تعداد را ۸۰ هزار واحد عنوان کرده اند که از این تعداد به گفته بسیاری از اهالی صنعت بیش از ۱۰ هزار واحد تعطیل شده اند و بخش عمده ای از دیگر واحدها با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت موجود کار می کنند.

**دلایل تعطیلی واحد‌های تولیدی

به هر صورت مسائل و مشکلات حوزه تولید در سال های گذشته به کلاف سردرگمی تبدیل شده که روز به روز بر گره های کور آن افزوده می شود ، بیماری زار و نزار با وضعیت بحرانی که به دلایل بسیار حتی از دریافت مسکنی موقت نیز محروم شده است و با وجودی که همه ساله برنامه های متعددی برای حمایت از این بخش اعلام می شود اما به نظر می رسد ساختارهای ضعیف، نظام دولتی، کمبود منابع مالی، فقدان برنامه ریزی مدون و نبود انسجام و یکپارچگی در دایره تصمیم گیری ها و … در تعطیلی یا نیمه تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی نقش داشته است.

از سویی دیگر واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ هر یک رسالت خاص خود را در اقتصاد دارند؛ به این صورت که بر اساس استاندارهای جهانی واحدهای بزرگ تجاری نقش صادرات و واحدهای کوچک نقش حمایت و تامین قطعات این واحدهای بزرگ تجاری را بر عهده دارند.

در همین رابطه ذکر ایین نکته هم لازم و ضروری است که تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه از واحدهای تولیدی و صنعتی به صورت ویژه ای حمایت شود.

** تولیدکنندگان همچنان در انتظار تحقق وعده وزیر صنعت

بر همین اساس همان روزهای ابتدایی سال جاری بود که محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار نوروزی خود با مدیران و کارکنان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از همان ابتدای سال، کار را به صورت جدی شروع کرده و بر روی تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از توانمندی‌های داخلی تمرکز کرده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین رابطه افزود: از واحدهایی که طی سال‌های گذشته از آنها آمارگیری شده و مسایل آنها را تجزیه و تحلیل کرده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که تقریباً ۷۰درصد این واحدها مشکلات نقدینگی است؛ البته بانک‌ها در سال گذشته تلاش کرده‌اند تا به این دسته از واحدها کمک‌هایی نمایند اما کافی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵تسهیلاتی بالغ بر ۱۶هزار میلیارد تومان برای ده هزار واحد صنایع کوچک و متوسط که تولید آنها کمتر از ظرفیت و یا متوقف شده‌اند را، به دولت پیشنهاد داده ایم، تصریح کرد: در این پیشنهاد درخواست شده حدود ۵درصد سود این تسهیلات، ارزان‌تر و پایین تر از نرخ معمول باشد.

به گفته نعمت‌زاده، علاوه بر این، یک هزار میلیارد تومان کمک‌های یارانه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌ها و زیربناها برای آن دسته از واحدهایی که مشکل آب و برق داشته به دولت پیشنهاد شد، همچنین از دیگر کمک‌های در نظر گرفته شده برای ۱۰هزار واحد صنایع کوچک و متوسط است که در زمینه ارتقاء دانش این واحدها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و درصددیم تا با اعزام گروه‌های مشاوره و فنی به آنها کمک‌هایی کنیم.

** نقش مهم صنایع و بنگاه های کوچک در اقتصاد کشور

در همین رابطه غلامرضا سلیمانی هم با اشاره به نقش بنگاه های کوچک در تحرک اقتصاد کشور گفت: بنگاه های اقتصادی کوچک سه نقش مهم را در اقتصاد کشور بازی می کنند. در مرحله نخست اشتغال زایی می کنند، سرمایه های کوچک مردم را که در خانه ها بدون استفاده مانده است را به چرخه اقتصادی باز می گردانند و در نهایت بخشی از تولیدات کشور را بر عهده می گیرند و نیاز وارداتی کشور را رفع و رجوع می کنند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های ایران در ادامه گفت: بر اساس آخرین آمار، در کشور ۸۸ هزار بنگاه صنعتی داریم که از این تعداد ۹۲ درصدشان بگاه های اقتصادی کوچک هستند و عملا سهم ۴۲ درصدی را در اشتغال به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به تلاش دولت برای افزایش این سهم بر اساس استانداردهای جهانی گفت: این سهم ۴۲ درصدی باید به ۶۰ درصد افزایش پیدا کند زیرا استانداردها عدد ۶۰ تا ۷۵ درصدی را نشان می دهد از سوی دیگر این واحدهای تولیدی کوچک تمرکز کمی روی صادرات دارد به طوری که سهم این واحدها از صادرات تنها ۱۰ درصد است که این سهم باید افزایش پیدا کند.

سلیمانی با اشاره به دلایل حضور کمرنگ بنگاه های کوچک در اقتصاد کشور گفت: در طول سال‌های گذشته ما اهداف اقتصادی زیادی از جمله قانون هدفمندی انرژی را در دستور کار داشتیم که بعد از اجرای آن بسیاری از بنگاه های کوچک اقتصادی کشور عملا ورشکسته شدند زیرا این واحدهای کوچک تا پیش از تصویب این قانون از حاملهای ارزان انرژی استفاده می کردند که بعد از اجرایی شدن این قانون، این بنگاههای نتوانستند از پس هزینه ها برآیند و در نتیجه بسته شدند. از سوی دیگر با توجه به فروش خوب نفت در طول سالهای گذشته بحث واردات مطرح شد که این امر نیز درست نبود زیرا بسیاری از اجناسی که وارد شد همین بنگاه های کوچک می توانستند تولید کنند و عملا نیازی به واردات نبود.

** ورشکستگی ۱۹ درصد واحدهای تولیدی؛ ۳۰ در صد واحدها هم تعطیل و نیمه تعطیلند

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های ایران ادامه داد: بنگاه های اقتصادی بزرگ انعطاف بیشتری نسبت به واحدهای تولیدی کوچک دارند و شرایط اقتصادی نامطلوب را راحت تر تحمل می کنند به طوری که در این شرایط سخت اقتصادی، ۱۹ درصد از بنگاه های کوچک ورشکسته و ۳۰ درصد دیگر به صورت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدند.

سلیمانی در ادامه با اشاره به نقش بانکها در حمایت از این بنگاه ها اظهار داشت: در تمام دنیا تامین منابع مالی برای بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ بر عهده بانکهاست و اصولا بانکها با این کارکرد تاسیس می شوند که در کشور ما بانک صنعت و معدن با این هدف تاسیس شد ولی هنوز نتوانسته است آن طور که باید منابع مالی را برای این بنگاه ها تامین کند. به جرات می توان ادعا کرد که نبود نقدینگی کافی باعث این اتفاق بوده است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های ایران با اشاره به تسهیلات ۲۰۰ میلیاردی به واحدهای تولیدی گفت: ما تسهیلات یارانه ای را با هدف حمایت از واحدهای تولید در دستور کار داریم به طوری که اخیرا ۲۰۰ میلیارد تومان را به بانک صنعت و معدن دادیم تا این بانک با تسهیلات ۵ برابری آن را در اختیار این واحدهای اقتصادی کوچک و بزرگ قرار دهد. ما در تلاشیم تا حتی واحدهایی هم که بدهی و چک برگشتی دارند بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

** تسهیلات اخیر دولت به بنگاه های اقتصادی چندان مناسب نیست

همچنین عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت هم در این باره گفت: اقتصاد ما بیشتر دولتی است تا خصوصی و آنچه هم به عنوان خصوصی شناخته می شود عملا خصوصی نیست بلکه مغز آن دولتی و تنها پوسته آن خصوصی شده است. از سوی دیگر در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور، دولت در طول سال های گذشته با اتخاذ تدابیر و سیاستی غلط، شروع به واردات قطعات فنی برای واحدهای تولید بزرگ کرد که همین امر باعث ورشکستگی واحدهای کوچک شد.

رئیس خانه صنعت در ادامه گفت: حمایت های دولتی از واحدهای اقتصادی آن هم در شرایطی کنونی لازم و ضروری است، تسهیلات اخیر دولت به بنگاه های اقتصادی چندان مناسب نیست زیرا نرخ سود آن بالاست و عملا این بنگاهای اقتصادی نمی توانند از پس پرداخت آن برآیند؛ در حال حاضر این بنگاه های کوچک تبدیل به انباری شده اند زیرا عملا تولید ندارند و اگرهم داشته باشند با این حجم واردات عملا تولیداتشان به فروش نمی رود.

**لزوم چاره اندیشی فوری دولت برای بنگاه های تولیدی

به هر صورت به نظر می رسد که در حال حاضر به دلیل رکود اقتصادی تعداد فراوانی از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور تعطیل شده‌اند و این امر سبب ایجاد بحران بزرگی به نام بیکاری شده که دولت باید در این زمینه چاره اندیشی کند.

هر چند که در دولت های پیشین هم اصل اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا نشد، اما متاسفانه دولت یازدهم به عنوان دولتی که در دهه ۹۰ روی کار آمده و میراث دار تجرییات گذشته است، در بسیاری از موارد بیش از گذشتگان این مهم را نادیده می گیرد به طوری که تبعات آن به تولیدی های خرد و کلان آسیب رسانده است.

در پایان ذکر این نکته لازم است که فعال شدن بخش‌های تولیدی و ایجاد رونق اقتصادی به‌عنوان ملاکی برای سنجش میزان موفقیت دولت‌ها شناخته می‌شود لذا ضروری است تا مسئولان توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 24
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.نرخ سکه و طلا

بازار بورس

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست