پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - Thursday 25 May 2017
کد خبر : 8580
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۵۶
- بازدید

اجرای طرح رجیستری همچنان در هاله‌ای از ابهام

به گزارش “کسبه کرمان “در سال ۸۵ طرحی اجرا شد که با جعل‌پذیر بودن آن عملاً متوقف شد و قرار است امسال با رفع ایرادات قبلی این طرح برای دومین بار در کشور اجرا شود. طبق گفته یک مقام مسئول در شرکت مخابرات با جدی شدن تصمیم اجرای دوباره طرح رجیستری در کشور، هماهنگی‌های لازم برای آغاز طرح رجیستری از سال گذشته آغاز شده و […]

به گزارش “کسبه کرمان “در سال ۸۵ طرحی اجرا شد که با جعل‌پذیر بودن آن عملاً متوقف شد و قرار است امسال با رفع ایرادات قبلی این طرح برای دومین بار در کشور اجرا شود.

طبق گفته یک مقام مسئول در شرکت مخابرات با جدی شدن تصمیم اجرای دوباره طرح رجیستری در کشور، هماهنگی‌های لازم برای آغاز طرح رجیستری از سال گذشته آغاز شده و جلسات برای رفع ایرادات قبلی با اپراتورها ادامه دارد.

با توجه به شکست طرح رجیستری در سال ۸۵، تمام تلاش‌ها باید بر رفع ایرادات قبلی و اجرای بی‌نقض طرح رجیستری قرار گیرد.

بر طبق طرح پیشنهادی جدید، شماره سریال‌ گوشی‌های تلفن همراه علاوه بر گمرک، در سازمان تنظیم مقررات نیز ثبت می‌شوند.

با اجرای ثبت سریال در رگولاتوری اگر موبایل غیر قانونی وارد شد، اجازه فعال کردن سیمکارت روی آن داده نمی‌شود.

بنابراین اکنون که این طرح رسما آغاز نشده، بایستی بهترین راه‌حل عملی برای اجرای فنی طرح در نظر گرفته شود تا کلیه ابهامات موجود در طرح پیشنهادی فعلی از بین رفته و بیشترین بازدهی هم برای مردم و هم برای مسئولان کشور بدست آید.

**رجیستری چیست؟

همزمان با اجرای طرح رجیستری موبایل فقط گوشی هایی وارد کشور می شوند که شناسه یا (IMEI (International Mobile Equipment Identityدر گمرک ثبت شده باشند و به این ترتیب قابلیت دسترسی در شبکه‌های تلفن همراه را داشته باشند.

سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حسین فلاح جوشقانی، برای ثبت شناسه گوشی در گمرک و ورود قانونی آن به کشور دو راه مورد بررسی را اعلام کرده است.

راه اول: استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی گوشی مشترک و دومین راه استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی سیم‏کارت مشترک است که طرح دوم به‌رغم اینکه از نظر رگولاتوری و اپراتورها، به دلیل قطع ارتباط سیم‏کارت روش مناسبی به نظر نمی‏رسد، در دست بررسی است ولی طرح اول به دلیل تاثیرات جانبی کمتر به صورت آزمایشی در حال پیاده ‏سازی است.

**مزایای طرح رجیستری

این طرح مسلما اگر به صورت صحیح اجرا شود مزایای بسیاری دارد مهمترین آن جلوگیری از ورود کالای قاچاق و قیمت گذاری سر از خود دلالان این صنف است. همانطور که مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عباس نخعی در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها بیان داشت: پس از اجرای این طرح، موبایل قاچاقی که قیمت امروز آن ۲ میلیون تومان است، نهایتاً به قیمت ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش خواهد شد.

مزیت مهم بعدی جلوگیری از ورود گوشی های تقلبی به ایران است و متعاقب آن داشتن ضمانت نامه برای گوشی هایی که از مجاری قانونی عبور کرده و به دست مشتریان رسیده اند.

**معایب طرح رجیستری

اما از آن طرف ماجرا دور زدن این طرح و یا سودجویی کارمندان برخی سازمان ها و شرکت های درگیر و نبود نظارت کافی بر اجرای درست آن می تواند مشکلات بسیاری در پی داشته باشد. همچنین مدت زمان ماندن بار در گمرک می تواند از ورود به هنگام گوشی های روز دنیا در زمان اولیه عرضه، جلوگیری کنند.

**مشکل آیفون داران در طرح رجیستری

در کنار همه این ها شنیده هایی در مورد به وجود آمدن مشکلات برای کاربران گوشی های آیفون هم باعث نگرانی این قشر از دارندگان گوشی های هوشمند شده است. بر این اساس قرار است به زودی همه گوشی‌های هوشمند اپل یا‌‌ همان آیفون از بازار جمع آوری شوند. طبق طرح رجیستری تنها گوشی هایی اجازه ورود به ایران را دارند که نمایندگی رسمی در ایران داشته باشند اما شرکت اپل هنوز هیچ نمایندگی رسمی در کشور ندارد و همین موضوع باعث نگرانی کاربران آیفون شده است چرا که اگر تا روز اجرا شدن طرح رجیستری این شرکت نتواند نمایندگی رسمی خود برای خرید و فروش و ارائه خدمات در ایران را به ثبت برساند تمام گوشی های این برند از سطح بازار جمع آوری و آیفون عملا برای دارندگانش کارآیی نخواهد داشت.

به نظر نمی رسد در این مدت اندک، شرکتهایی مثل اپل و مایکروسافت خود را ملزم کنند که در ایران نمایندگی داشته باشند و تاوان این تصمیم ناگهانی را دارندگان آیفون و محصولات مایکروسافت باید بدهند. در نتیجه تمام برندهای آمریکایی باید برای گوشی های هوشمند از سطح بازار جمع آوری شود.

**آخرین وضعیت طرح رجیستری از زبان واعظی

محمود واعظی وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین وضعیت طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه گفت: طرح رجیستری دو بار در دولت های قبلی مطرح شد و شکست خورد و الآن نیز هیچکس در دولت و یا بیرون از دولت موافق قاچاق گوشی نیست و دولت عزم خود را جزم کرده است تا این طرح را با رعایت شرایط به سر انجام برساند.

وی ادامه داد: موضوعات فنی طرح رجیستری در وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجام رسیده است که پایلوت طرح رجیستری دو، سه هفته قبل به ما داده شد که آن را به اپراتورهای تلفن همراه تحویل دادیم و آنها نیز  کار خود را شروع کردند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این که نباید نقصی در طرح نهایی موجود باشد تصریح کرد: ما باید طوری طرح رجیستری را پی‌گیری کنیم که افرادی که قبلا گوشی های خود را خریداری کرده اند متضرر نشوند و یا باید مطمئن شویم که طرح رجیستری ارائه شده به گونه ای است که یک وارد کننده با واردات قانونی یک محموله و ثبت آنها ۱۰ محموله قاچاق را به نام همان محموله اول وارد سیستم نکند چرا که این قبیل کارها قبلا انجام شده است.

وی در ادامه افزود: باید مطمئن باشیم که این طرح مشکلی را برای مردم ایجاد نکند و به محض این که شرایط مهیا شود آن را اجرایی خواهیم کرد.

**اجرای آزمایشی طرح رجیستری

همچنین قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هن گفته که  تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای اجرای طرح ریجستری در اپراتورهای سه گانه نصب شده است و آزمایش های مرتبط صورت گرفته که این روند به خوبی درحال اجراست.

وی با اشاره به موانع موجود در خصوص اجرای این طرح، افزود: با توجه به پیشرفت فناوری می توان پیچیده ترین مسائل مرتبط با امور الکترونیکی را انجام داد هر چند ممکن است این امر زمان بر و پر هزینه باشد اما به این موضوع خوش بین هستیم چراکه وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و اپراتورهای سه گانه در حال پیگیری امور هستند.

خورشیدی تصریح کرد: در عملیات فنی ریجستری، واحد و اتحادیه های صنفی خودشان مشارکت مستقیم ندارند اما با توجه به مذاکراتی که با این اصناف داشته ایم و از آنجایی که هدف اصلی خود آنها پاکسازی و شفاف سازی امور مربوط به تلفن همراه است، در تحقق این موضوع همکاری کامل را با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نهادهای مرتبط دارند.

**اظهارنظر جالب رئیس اتحادیه درباره سرنوشت طرح رجیستری

ابراهیم درستی با اشاره به اینکه طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه به صورت آزمایشی در حال اجراست و از اوایل مهر به صورت قطعی عملیاتی می‌شود، اظهار کرد: در ارتباط با چالش‌‌های پیش آمده طی هفته‌های اخیر نیز باید بگویم که در حال حاضر هیچ مشکلی پیش پای خریداران و فروشندگان گوشی نیست.

وی خاطر نشان کرد: زیرساخت‌های این طرح به مرور در حال تکمیل است و لذا جای نگرانی برای گوشی‌هایی که دست مردم است، نیست.

رییس اتحادیه صوت و تصویر افزود: مسئولان طی حرکتی به واحدهای صنفی اعلام خواهند کرد که مشکلی پیش پای فروش محصولات آنها تا اجرای قطعی این طرح نیست و فروش محصولات مانند گذشته، بلامانع است.

او با بیان اینکه ۱۰۰ درصد مخالف مقوله قاچاق هستیم، تصریح کرد: اما شیوه‌های راحت و سهل‌الوصول‌تری هم برای مقابله با این کار نظیر تعدیل تعرفه‌ها وجود دارد که می‌تواند قاچاق را ریشه کن کند.

درستی گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که اگر نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۹ به ۵ درصد برای این حوزه کاهش یابد و تعرفه گمرکی نیز اصلاح شود، زمینه برچیده شدن قاچاق وجود دارد.

رییس اتحادیه صوت و تصویر عنوان کرد: امیدواریم در مبادی ورودی کشور ریشه قاچاق خشک شود و همچنین در اموری که به اصناف مرتبط است، نظر آنها را هم جویا شوند.

با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که سرنوشت طرح رجیستری به کجا می انجامد و آیا واقعا دولت این طرح را اجرا می کند یا خیر.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 24
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.نرخ سکه و طلا

بازار بورس

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست